Answer:
Option (A) $750
Explanation:
Data provided in the question:
Principle amount i.e the amount deposited = $2,500
Interest rate = 6% = 0.06
Time = 5 years
Now,
The formula for the Simple interest is given as:
Interest = Principle × Rate of interest × Time
Thus,
Interest = $2,500 × 0.06 × 5
or
Interest = $750
Hence,
Option (A) $750