Answer:
$2,500
Explanation:
Acquisition cost = $20,000
Expected useful life = 4 years
Therefore, annual depreciation = [tex]\frac{Cost}{Useful Life} =\frac{20,000}{4} = 5,000[/tex]
However, given that there are 6 months from July 1 (the date of acquisition) to December 31 (the end of the period), the amount of depreciation to be recorded within that period
= [tex]\frac{6 Months}{12 Months} * Annual Depreciation[/tex]
= 6/12 * 5,000
= $2,500.