Answer:
The answer is E = 2 volts.
Step-by-step explanation:
i) The maximum number of volts across a resistor R = E volts
ii) The value of the resistance, R = 200 ohms
iii) The value of the power absorbed by the resistor in watts, P = 2 watts.
iv) The formula for the power absorbed by a resistor is given by
P = [tex]I^{2}[/tex]R = [tex]I^{2} \times (200 ohms) = 2 watts[/tex]
v) Therefore [tex]I^{2} = \frac{2}{200} \hspace{0.2cm} = 0.01 \hspace{0.1cm} \therefore I \hspace{0.1cm}= \hspace{0.1cm}\sqrt{0.01} \hspace{0.1cm} = 0.1 \hspace{0.1cm}amps[/tex]
vi) therefore from the formula for the voltage drop across resistor we get
E = I [tex]\times[/tex] R = 0.01 [tex]\times[/tex] 200 = 2 volts.
vii) Therefore E = 2 volts.