One liter (1000cm3) of oil is spilled onto a smooth lake. If the oil spreads out uniformly until it makes an oil slick just one molecule thick, with adjacent molecules just touching, estimate the diameter of the oil slick. Assume the oil molecules have a diameter of 2 × 10-10 m.

Respuesta :

Answer:

he diameter of the oil slick is 2523 m

Explanation:

given information?

V = 1 L = 1000 cm³ = 0.001 m³

h = 2 x 10⁻¹⁰ m

first we have to find the radius using the following equation

V = πr²h

r = √V/(πh)

  = √(0.001)/(π x 2 x 10⁻¹⁰ )

  = 1261.56 m

now, we can calculate the diameter of the oil slick

d = 2r

  = 2 (1261.56)

  = 2523 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico