Based on the information, the price per soda is 3 dollars. Option D. $3.00 per soda is the correct answer.
Step-by-step explanation:
The given table is:
Number of sodas sold Total money collected
0 $0.00
2 $6.00
5 $15.00
9 $27.00
10 $30.00
From the information given in table, it can be determined that the cost of 2 sodas is $6.
cost of 1 soda = Total cost / number of sodas = $6 / 2 = $3
Similarly,
The cost of 5 sodas is $15, then the cost of one soda = $15 / 5 = $3
The cost of 9 sodas is $27, then the cost of one soda = $27 / 9 = $3
The cost of 10 sodas is $30, then the cost of one soda = $30 /10 = $3