Answer:
32.4289 N
Explanation:
A = Amplitude = 20 cm
[tex]v_m[/tex] = Maximum velocity = 44 cm/s
k = Spring constant = 16 N/m
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
m = Mass of object
Maximum velocity is given by
[tex]v_m=A\omega[/tex]
Angular velocity is given by
[tex]\omega=\sqrt{\dfrac{k}{m}}[/tex]
[tex]v_m=A\sqrt{\dfrac{k}{m}}\\\Rightarrow m=\dfrac{A^2k}{v_m^2}\\\Rightarrow m=\dfrac{0.2^2\times 16}{0.44^2}\\\Rightarrow m=3.3057\ kg[/tex]
Weight is given by
[tex]W=mg\\\Rightarrow W=3.3057\times 9.81\\\Rightarrow W=32.4289\ N[/tex]
The weight of the bananas is 32.4289 N