The body’s pH is tightly regulated because specific enzymes function best within a narrow pH range. What is the approximate pH of a 1.2 × 10–5 M aqueous solution of NaOH?

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is pH = 9.08

Explanation:

Data

pH = ?

Concentration = 1.2 x 10⁻⁵ M

Process

1.- Calculate the pOH of the solution

Formula

   pOH = -log[OH⁻]

   pOH = -log[1.2 x 10⁻⁵]

   pOH = 4.92

2.- Calculate the pH

Formula

    pH = 14 - pOH

Substitution

    pH = 14 - 4.92

Result

    pH = 9.08    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico