Answer:
300000 N
Explanation:
We are given that
Mass of jumbo jet=300,000kg
Acceleration of jet=[tex]4m/s^2[/tex]
We have to find the force generated by each of its four engines.
We know that
Force,F =ma
Total force exert by four engines=4F
[tex]4F=300000\times 4[/tex]
[tex]F=\frac{300000\times 4}{4}=300000N[/tex]
Hence, the force generated by each of its four engines=300000 N