Respuesta :
Answer:
r = 0.78 m
Explanation:
If the sound source is emitting the signal evenly in all directions (as from a point source) this means that at any time, the source power is distributed over the surface of a sphere of radius r.
At a distance r of the source, the intensity of the sound is defined as the power per unit area:
I = P/A
As the area is the area of a sphere, we can say the following:
I = P / 4*π*r²
Replacing I and P by the values given, we can solve for r (which is the distance from the listener to the source) as follows:
r² = P / I*4*π ⇒ r = [tex]\sqrt{P/(4*\pi*I)}[/tex] = 0.78 m
The distance between you and the source is 0.78 m.
The given parameters:
- Intensity of the sound, I = 9.8 W/m²
- Output power of the signal, P = 75 W
The area of the source is calculated as follows;
[tex]A = \frac{P}{I} \\\\ A = \frac{75}{9.8} \\\\ A = 7.65 \ m^2[/tex]
The distance between you and the source is calculated as follows;
[tex]A = 4\pi r^2\\\\ r^2 = \frac{A}{4\pi} \\\\ r = \sqrt{\frac{A}{4\pi}} \\\\ r = \sqrt{\frac{7.65}{4\pi}} \\\\ r = 0.78 \ m[/tex]
Learn more about intensity of sound here: https://brainly.com/question/4431819