Vxbess
contestada

1. What is the Kinetic energy of a 1500 kg car going at a speed of 14 meters/second?
Show your work below

2. What is the KE if m = 2 and v = 5?

3. What is the KE if m = 4 and v = 5?

4. What is the KE if m = 2 and v = 10?

Respuesta :

1.Kinetic energy =147000 joule

2.Kinetic energy =25 units

3.Kinetic energy =5 0 units

4.Kinetic energy = 200 units

Step-by-step explanation:

1.

Kinetic energy =[tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]

Here m = 1500 kg and v = 14 meter / second

Kinetic energy = [tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]= [tex]\frac{1}{2}\times 1500 \times 14^{2}[/tex] joule =147000 joule

2.

Here m = 2 unit and v = 5 units

Kinetic energy =[tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex] =[tex]\frac{1}{2}\times 2 \times 5^{2}[/tex] units =25 units

3.

Here m= 2 units and v = 5 units

Kinetic energy =[tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex] =[tex]\frac{1}{2}\times 4 \times 5^{2}[/tex]=5 0 units

4.

Here m= 2 units and v= 10 units

Kinetic energy =[tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]=[tex]\frac{1}{2}\times 4 \times 10^{2}[/tex]units = 200 units

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico