contestada

A sample of a compound is analyzed and found to contain 0.90 g of calcium and 1.60 g of chlorine.
The sample has a mass of 2.50 g. Find the percent composition of the compound.

Respuesta :

Answer:

                    % age Composition of Calcium = 36 %

                     % age Composition of Chlorine = 64 %

Explanation:

                    Percent composition can be defined as the relative amounts of each element in a compound. It is calculated as,

% age Composition = Mass of element / Mass of compound × 100

Given Data:

                  Mass of Calcium  =  0.90 g

                  Mass of Chlorine  =  1.60 g

                  Mass of Compound  =  2.50 g

Calculating %age composition of Calcium:

% age Composition = Mass of Calcium / Mass of compound × 100

% age Composition = 0.90 g / 2.50 g × 100

% age Composition = 36 %

Calculating %age composition of Chlorine:

% age Composition = Mass of Chlorine / Mass of compound × 100

% age Composition = 1.60 g / 2.50 g × 100

% age Composition = 64 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico