A laser is thrown upward with a speed of 12 m/s on the surface of planet X where the acceleration due to gravity is 1.5 m/s2 and there is no atmosphere. What is the maximum height reached by the laser?

Respuesta :

Answer:

48 m

Explanation:

Initial speed of laser,u=12 m/s

Acceleration due to gravity=-[tex]1.5m/s^2[/tex]

Because laser goes against to gravity when it is thrown in upward direction.

Final velocity of laser=v=0

We know that

[tex]v^2-u^2=2as[/tex]

Substitute the values then we get

[tex]0-(12)^2=2(-1.5)s[/tex]

[tex]-144=-3s[/tex]

[tex]s=\frac{144}{3}[/tex]

[tex]s=48 m[/tex]

Hence, the maximum height reached by the laser= 48 m

The maximum height reachedby the laser is 48 m.

To calculate the maximu height reached by the laser, we use the formula below.

Formula:

  • v² = u²+2gH........... Equation 1

Where:

  • u = Initial velocity
  • v = final velocity
  • g = accceleration due to gravity of planet X
  • H = maximum height reached by the laser.

Make H the subject of the equation

  • H = (v²-u²)/2g........... Equation 2

From the question,

Given:

  • v = 12 m/s
  • u = 0 m/s
  • g = 1.5 m/s²

Substitute these values into equation 2

  • H = (12²-0²)/(2×1.5)
  • H = 144/3
  • H = 48 m

Hence, The maximum height reachedby the laser is 48 m.

Learn more about maximum height here: https://brainly.com/question/13665920

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico