Respuesta :

lucic

The volume of the piece of aluminum is 1.96 mL

Explanation:

Density is the relationship of the mass of a substance and its volume.

In this case, the mass of aluminum is 5.30 g and the density is 2.70 g/mL

The formula to apply is;

D=M/V where D is density in g/mL, M is mass in g and V is volume in mL

2.70=5.30/V

V=5.30/2.70 =1.96 mL

Learn More

Density of a substance:https://brainly.com/question/12605423

Keywords: volume, aluminum,density

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico