Mr. Kellen had an advertising budget of $50,000 to spend on advertisements for his company.

• He advertised in 7 different magazines.
• The least expensive advertisement cost $4,200.
• The most expensive advertisement cost $5,100.

Which value is a reasonable estimate of the amount of money remaining in the budget after Mr. Kellen paid for the 7 advertisements

Respuesta :

Answer:

Therefore a reasonable estimate of the amount of money remaining in the budget =  $50,000 - $35,700  = $14,300.

Step-by-step explanation:

i) Mr. Kellen has $50,000 to spend on advertisements.

ii) The most expensive advertisement is $5,100.

iii) Mr. Kellen advertised in 7 different magazines.

iv) the maximum cost of 7 advertisements is = 7 [tex]\times[/tex] 5100 = $35,700.

v) The amount spent for 7 advertisements which were all the most expensive type we can see that the cost is less than the amount of the budget,

vi) Therefore a reasonable estimate of the amount of money remaining in the budget =  $50,000 - $35,700  = $14,300.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico