Answer:
1. Average operating assets: $2,500,000;
2. The margin: 12.00%;
3. Turnover: 1.60;
4. Return on investment: 19.20%.
Explanation:
1. Average operating assets: ( Beginning operating asset + Ending operating asset) / 2 = ( 2,700,000 + 2,300,000) / 2 = $2,500,000;
2. The margin = Net operating income / Sales = 480,000 / 4,000,000 = 12%;
3. Turnover = Sales / Average operating assets = 4,000,000 / 2,500,000 = 1.60;
4. Return on investment = Net operating income / Average operating assets = 480,000/2,500,000 = 19.20%.