Respuesta :

Answer:

Partial pressure O₂  = 2.284 atm

Explanation:

This is problem with unit conversion. Let's convert everything to atm

760 mmHg ___ 1 atm

540 mmHg ___ (540 / 760) = 0.710 atm

101325 Pa ____ 1 atm

203303 Pa ____ (203303 / 101325) = 2.006 atm

Total pressure of the mixture = Sum of partial pressure of each gas

0.710 atm (He) + 2.006 (N₂) + Partial Pressure O₂ = 5 atm

Partial pressure O₂ = 5 atm - 2.006 atm - 0.710 atm = 2.284 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico