Answer:
The heat required is 4.18 J
Explanation:
First you need to know what is specific heat capacity ,
Specific Heat Capacity : The amount of heat required to raise the temperature of 1 gram of substance by one degree .
The specific heat capacity of water is 4.18 J/gC.
This means that to increase the temperature of 1 gram of water by one degree , 4.18 J of energy is needed.
The formula to calculate the heat is given by :
[tex]q=mc\Delta T[/tex]
q = heat absorbed/emitted
m = mass of the substance
[tex]\Delta T[/tex] = Change in temperature
c = 4.18 J/gC
Here , m= 1 gram
[tex]\Delta T[/tex]= 6 -5 = 1 degree
Put the value in the formula:
[tex]q=mc\Delta T[/tex]
[tex]q=1\times 4.18\times 1[/tex]
q = 4.18 J
Unit conversion :
m = gram
c = J/gram C
T = C
q = mcT = gram x J/gram C x C
q = J