Respuesta :
Answer: option B. 0.020 mole
Explanation:Please see attachment for explanation

The maximum number of moles of In that could be deposited at the cathode is 0.02 mole.
The given parameters;
- number of ions, n = +3 ions
- charge passed through the electrolytes, Q = 0.06 F
The maximum number of moles of In that could be deposited at the cathode is calculated as follows;
3 ions = 3 F
3 F ----------------------- 1 mole of the ion
0.06 F ---------------------- ? mole of the ion
[tex]= \frac{0.06\ F \times 1}{3 \ F } \\\\= 0.02 \ mole[/tex]
Thus, the maximum number of moles of In that could be deposited at the cathode is 0.02 mole.
Learn more about electrolysis here: https://brainly.com/question/16929894