Answer: The speed that Jesse travels in still water is 6 km/hr.
Step-by-step explanation:
Let the speed that Jesse travels in still water be 'x'.
Distance = 72 km
The trip to the camp area with a 2-km/hr current takes 9 hr less time than the return trip against the current.
Speed of current = 2 km/hr
According to question, we get that
[tex]\dfrac{72}{x-2}-\dfrac{72}{x+2}=9\\\\\dfrac{x+2-(x-2)}{x^2-4}=\dfrac{9}{72}\\\\\dfrac{4}{x^2-4}=\dfrac{1}{8}\\\\32=x^2-4\\\\32+4=x^2\\\\x^2=36\\\\x=\sqrt{36}\\\\x=6[/tex]
Hence, the speed that Jesse travels in still water is 6 km/hr.