Calcium carbonate reacts with hydrochloric acid to form calcium chloride, carbon dioxide, and water. What mass of hydrochloric acid will be needed to produce 5.00 x 10 3 kg of calcium chloride?

Respuesta :

Answer:

3284.3 kg is the mass of HCl needed to produce 5000 kg of CaCl₂

Explanation:

This is the reaction:

CaCO₃ + 2HCl →  CaCl₂  +  CO₂  +  H₂O

Let's convert the mass of the product to moles (mass (g) / molar mas)

Firstly we must convert kg to g

1 kg = 1000 g

5×10³ kg . 1000 g / 1 kg = 5×10⁶ g

5×10⁶ g / 110.98 g/mol = 45053.1 moles

Ratio is 1:2 So, let's make a rule of three:

1 mol of CaCl₂ was produced by the use of 2 moles of HCl

So 45053.1 moles of salt, were produced by, the double of moles

45053.1 mol . 2 → 90106.2 moles

Let's convert the moles, to mass (mol . molar mass)

90106.2 mol . 36.45 g/mol = 3284375 g → 3284.3 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico