cassienorris000 cassienorris000
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Store x sells 4 cans for $2.48
Store y sells 5 cans for $3.00
Store z sells .59 per can
Which store offers the best deal and explain your reasoning

Respuesta :

MathGenius04
MathGenius04 MathGenius04
  • 27-01-2020

Answer: Store z

explanation: you want to figure out the price per can at each store.

Store x: 4 cans for $2.48

2.48/4 = $0.62 for 1 can

Store y: 5 cans for $3.00

3.00/5 = $0.60 for 1 can

Store z: 1 can for $0.59

$0.59 for 1 can

Store z offers the best deal.

Answer Link

Otras preguntas

President Hoover responded cautiously to the Great Depression because he A. thought that the business cycle would correct itself. B. was distracted by the gian
wat is 1000 divided by 350
Why do some people doubt that Shakespeare is the actual author of the plays attributed to him? a. Shakespeare was too busy being an actor to have written them.
how do you rename 720 tens
As part of an experimental procedure, Tom must measure exactly 15 milliliters of distilled water. Which of the following tools should Tom use for this task? a
Visible blue light has a wavelength of about 0.0000475 centimeters. What is this measurement written in scientific notation? 4.75 × 10^4 centimeters 4.75 × 10^
put the following decimals from least to greatest:0.258,0.4,0.52,1.25,0.04
is 16.7 a reasonable sum for 7.5 + 9.2 explain
how do you rename 720 tens
Why do you think Napoleon showed interest in even his youngest soldiers?