dominiquekiper
dominiquekiper dominiquekiper
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

24 cupcakes for 168$ what is unit rate

Respuesta :

mofurun123
mofurun123 mofurun123
  • 28-01-2020

Answer:

$7 per cupcake

Step-by-step explanation:

A unit rate is the cost of one item. So we would do $168 divided by twenty-four. That would be equivalent to seven.

Answer Link

Otras preguntas

WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?
Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
Solve the equation log 6x - 3 = -4
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
25% of what nember is 19
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
What is 574 in expanded form
How do you pronounce the letter "X" in Spanish?