You have a total body concentration of 300 mOsM and total body volume of 3 liters. If you add 0.5 L of a solution containing 150 mosmol of NaCl to the body, what would the new total body concentration be?

Respuesta :

Answer:

The new total body concentration would be 300 mOsM

Explanation:

In order to do this, we need to convert all concentrations to moles.

First, with the total body concentration, we have the initial volume of 3 liters and the concentration of 300 M (I will omit til the end the part of mOs)

The moles of the body concentration in this volume is:

moles = M * V

moles = 300 * 3 = 900 moles

To this moles, we add 150 moles of NaCL so, the total moles now is:

moles = 900 + 150 = 1050 moles

Finally, we can calculate the concentration with the new volume of 3.5 L (the sum of 3 and 0.5 liters added):

M = 1050 / 3.5

M = 300 mOsM

So the concentration remains the same as initial

ACCESS MORE
EDU ACCESS