Respuesta :
Answer:
Machine A's output in a day = 100 × 7 = 700
Rejected output of machine A =0.03 × 700 = 21
Thus defect free output of machine A = 700 – 21 = 679
Revenue from Using Machine A = 679 × 12 = 8148
Cost of Using Machine A = 6 × (Defect free output) + 15 × 7 + 5 × 7 = 6 × 679 + 105 + 35 = 4214
Thus, profit from using machine A = 8148 – 4214 = 3934
Machine B's output in a day =130 × 6 = 780
Rejected output of machine B = 0.1 × 780 = 78
Thus, defect free output of machine B = 780 – 78 = 702
Revenue from Using Machine B = 702 × 12 = 8424
Cost of Using Machine B = 6 × 702 + 15 × 6 + 5 × 6 = + 105 + 35 = 4212 + 120 = 4332
Thus profit from using machine B = 8424 – 4332 = 4029
Since the profit from using machine B is higher, Machine B should be selected.
The machine that should be selected by the company is Machine A because it produces higher contribution margin per day than Machine B.
Data and Calculations:
Machine A Machine B
Production rate 100 parts/hour 130 parts/hour
Hours available for production 7 hours/day 6 hours/day
Total units produced per day 700 parts 780 parts
Percent parts rejected 3% 10%
Rejected parts = 21 parts 78 parts
Defect-free parts = 679 (700 - 21) 702 (780 - 78)
Selling price for defect-free parts = $12
Machine A Machine B
The total revenue (defect-free parts) $8,148 $8,424
(679 x $12) (702 x $12)
Direct material cost ($6 per part) $4,200 $4,680
Direct labor cost ($15 per hour) $105 ($15 x 7) $90 ($15 x 6)
Variable overhead ($5 per hour) $35 ($5 x 7) $30 ($5 x 6)
Total variable manufacturing cost $4,340 $4,800
Contribution margin per day $3,808 $3,624
Thus, the machine that should be selected by the company is Machine A because it produces higher contribution margin per day than Machine B.
Learn more about capital decision-making based on contribution margin here: https://brainly.com/question/25298436