2. A 3 kg ball is thrown downward at 4 m/s from a height of 1.5 m. a. What is the kinetic energy of the ball as it leaves the thrower’s hand? b. What force is doing work on the ball as it falls? c. How much work is done on the ball as it falls? d. What is the final kinetic energy of the ball? e. What is the velocity of the ball as it strikes the ground?

Respuesta :

Answer:

a) 24 J

b) Gravitational Force

c) 45 J

d) 0

e) 6.782m/s

Explanation:

a) m = 3kg

v = 4m/s

h = 1.5m

KE = ?

0.5 * 3 * 16 = 24J

b) Gravitational force

c) F = ma = 3 * 10 = 30N

Work done = Force * distance = 30 * 1.5 = 45J

d) Final Kinetic Energy of the ball is zero because the ball eventually stops moving

e) velocity of ball as it strikes the ground = v

[tex]v^{2} - u^{2} = 2as[/tex] where

v is the velocity as it strikes the ground

u is the initial velocity

a is acceleration

s is the distance

Now since the ball is thrown downwards, a is positive because the velocity of the ball is increasing as the gravitational force acts on it

u = 4m/s

a = 10

s = 1.5

=>  [tex]v = \sqrt{2as + u^{2} }[/tex]

= [tex]\sqrt{(2*10*1.5) + 16}[/tex]

= [tex]\sqrt{46} = 6.782m/s[/tex]

(a) The kinetic energy of the ball as it leaves the thrower’s hand is 24 J.

(b) The force doing work on the ball as it falls is gravitational force.

(c) The work done on the ball as it falls is 44.1 J.

(d) The final kinetic energy of the ball is zero when it hits the ground.

(e) The velocity of the ball as it strikes the ground is 6.74 m/s.

The given parameters:

  • Mass of ball, m = 3 kg
  • Velocity of the ball, v = 4 m/s
  • Height of the ball, h = 1.5 m

The kinetic energy of the ball as it leaves the thrower’s hand is calculated as follows;

[tex]K.E = \frac{1}{2} mv^2\\\\K.E = \frac{1}{2} \times 3 \times 4^2\\\\K.E = 24 \ J[/tex]

The force doing work on the ball as it falls is gravitational force

The work done on the ball as it falls is calculated as follows;

W = mgh

W = 3 x 9.8 x 1.5

W = 44.1 J

The final kinetic energy of the ball is zero when it hits the ground.

The velocity of the ball as it strikes the ground is calculated as follows;

[tex]v^2 = u^2 + 2gh\\\\v = \sqrt{4^2 + 2(9.8)(1.5)} \\\\v = 6.74 \ m/s[/tex]

Learn more about kinetic energy here: https://brainly.com/question/25959744

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico