(I) The springs of a 1700-kg car compress 5.0 mm when its 66-kg driver gets into the driver's seat If the car goes over abump, what will be the frequency of oscillations? Ignore damping.

Respuesta :

Answer:

[tex]f=7 \ Hz[/tex]

Explanation:

Simple Harmonic Motion

The spring-mass system is a typical case of a simple harmonic motion, since the distance traveled by the mass describes an oscillatory behaviour. The natural angular frequency of a spring-mass system is computed by

[tex]{\displaystyle \omega ={\sqrt {\frac {k}{m}}}}[/tex]

And the frequency is

[tex]{\displaystyle f=\frac {w}{2\pi}[/tex]

Thus

[tex]{\displaystyle f =\frac {1}{2\pi}{\sqrt {\frac {k}{m}}}}[/tex]

The total mass of the car and the driver is

[tex]m=1700+66=1766\ kg[/tex]

They both weigh

[tex]W=m.g=1766\ kg*9.8\ m/s^2[/tex]

[tex]W=17306.8\ N[/tex]

We need to know the constant of the spring. It can be found by using the formula of the Hook's law:

[tex]F=k.x[/tex]

We know the spring stretches 5 mm (0.005 m) when holding the total weight of the car and the driver. Solving for k

[tex]\displaystyle k=\frac{F}{x}[/tex]

[tex]\displaystyle k=\frac{17306.8}{0.005}[/tex]

[tex]k=3,461,360\ N/m[/tex]

Thus, the frequency of oscillations is

[tex]{\displaystyle f =\frac {1}{2\pi}{\sqrt {\frac {3,461,360}{1,766}}}}[/tex]

[tex]\boxed{f=7 \ Hz}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico