If overhead is applied to individual jobs at a rate of 60% of direct labor costs incurred per job, and $40,000 in materials were used and $15,000 of direct labor was required - what was the overhead costs charged to the job?

Respuesta :

Answer:

Overhead charged = $9,000

Explanation:

Overhead cost = 60% x $15,000

                         =$9,000

Hence, the overhead costs charged to the job = $9,000.

Overhead costs refer to those expenses associated with running a business that can't be linked directly to a particular product or service.

Hence, this is always apportioned to different products and services using a fair basis that represents how the costs have been consumed or utilized.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico