At the beginning of 2019, a corporation had assets of $270,000 and liabilities of $160,000. During 2019, assets increase $25,000 and liabilities increase $5,000. What was stockholders' equity on December 31, 2019?

Respuesta :

Answer:

Shareholders Equity = $130000

Explanation:

given data

asset beginning  = $270,000

liabilities beginning = $160,000

assets increase = $25,000

liabilities increase =  $5,000

solution

Shareholders Equity on Dec 31 , 2014 is $111000

first we get here total Assets that is express as

total Assets = Assets at the beginning + assets increase   ...............1

total Assets = $270000 + $25,000

total Assets = $295000

now we get total Liabilities that is

total Liabilities = Liabilities at beginning + liabilities increase   ...........2

total Liabilities = $160,000 +  $5,000

total Liabilities = $165000

so here Shareholders Equity will be as

Shareholders Equity = total Assets - total Liabilities    ..............3

Shareholders Equity = $295000 - $165000  

Shareholders Equity = $130000

Shareholders Equity = $130000

Explanation:

given data

asset beginning  = $270,000

liabilities beginning = $160,000

assets increase = $25,000

liabilities increase =  $5,000

solution

Shareholders Equity on Dec 31 , 2014 is $111000

first we get here total Assets that is express as

total Assets = Assets at the beginning + assets increase   ...............1

total Assets = $270000 + $25,000

total Assets = $295000

now we get total Liabilities that is

total Liabilities = Liabilities at beginning + liabilities increase   ...........2

total Liabilities = $160,000 +  $5,000

total Liabilities = $165000

so here Shareholders Equity will be as

Shareholders Equity = total Assets - total Liabilities    ..............3

Shareholders Equity = $295000 - $165000  

Shareholders Equity = $130000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico