Respuesta :

Answer:

129,600kg/day

Explanation:

The river is flowing at 30.0

1 m³ is equivalent to 1000L

flowrate of river = 30*1000 =30,000L/s

Convert L/s to litre per day by multiplying by 24*60*60

flowrate of river = 30,000 * 24*60*60 L/day

                    = 2,592,000,000L/day

if the river contains 50mg of salt  in 1L of solution

lets find how many mg of salt Y is contained in 2,592,000,000L/day

by cross multiplying we have

Y=[tex]\frac{2592000000*50}{1}[/tex]

Y= 129,600,000,000 mg/day

convert this value to kg/day by dividing by 1 million

Y= 129,600,000,000/1000000

Y= 129,600kg/day

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico