A mass ofm= 0.7 kg hung vertically fromthis spring stretches the spring 0.1 m.The acceleration of gravity is 9.8 m/s2.Calculate the value of the force constantkfor the spring?

Respuesta :

Answer:

Spring constant of the spring will be 68.6 N/m

Explanation:

It is given mass which is vertically hung m = 6.80 kg

Spring is stretched by length of 0.1 m , so x = 0.210 m

Acceleration due to gravity will be equal to [tex]g=9.8m/sec^2[/tex]

Force on the mass which is vertically hung will be equal to mg

This force will be balanced by spring force acting on the mass

And spring force is equal to F = Kx

So kx = mg

[tex]k\times 0.1=0.7\times 9.8[/tex]

k = 68.6 N /m

So spring constant of the spring will be equal to 68.6 N/m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico