Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

i) Confidence level = 90%

ii) therefore significance level = [tex]\alpha[/tex]  =  [tex]\frac{100 - 90}{100}\hspace{0.1cm} = \hspace{0.1cm} 0.1[/tex]

iii) this problem is for a two tailed test.

iv) therefore significance level = [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] = [tex]\frac{0.1}{2}[/tex] = 0.05

iii) sample size = 15

iv) therefore degrees of freedom  = sample size  - 1   =   15 - 1    =  14

v) the upper ( or right) chi squared value, [tex]\chi^2_{R}[/tex]  from Chi squared critical value tables = 23.685

Ver imagen ShiningHalley
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico