Answer:
The specific kinetic energy of a mass is 0.8 kJ/kg
Explanation:
Given that,
Velocity = 40 m/s
Specific kinetic energy is the kinetic energy per unit mass.
We need to calculate the specific kinetic energy
Using formula of specific kinetic energy
[tex]K.E=\dfrac{\dfrac{1}{2}mv^2}{m}[/tex]
[tex]K.E=\dfrac{v^2}{2}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]K.E=\dfrac{40^2}{2}[/tex]
[tex]K.E=800\ J/kg[/tex]
We know that,
1 kJ = 1000 J
or, 1J=0.001 KJ
The specific energy is
[tex]K.E=800\times0.001[/tex]
[tex]K.E=0.8\ kJ/kg[/tex]
Hence, The specific kinetic energy of a mass is 0.8 kJ/kg