tenisontehya tenisontehya
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

At the store, Rebecca spent $32.40 on 24 rolls of paper towels. At what unit rate did Rebecca spend money on paper towels?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 27-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

dividing the total money by the number of paper towel rolls will give u the unit rate.

32.40 / 24 = $ 1.35 per roll <==

Answer Link

Otras preguntas

What was the change in pattern of human settlements in the neolithic revolution and the industrial revolution?
Many scientists believe that the first Paleo-Indians in North America
Identify the following group of words as an incomplete or complete sentence. If the sentence is incomplete, identify the reason. The skill of a painter
Which of the following is true about responsibility in the U.S. Court system? State courts handle most criminal and civil trials, whereas federal courts address
(its simple and jumbled) btractars onnu
I need help can tell me tell me on a playground what is something that is shorter than a meter
28 PONITS FOR BEST ANSWER PLESE HELP ME Compare and contrast the views of Hamilton as opposed to Jefferson and Madison. IN 5 SENTENCES
What type of decay involves the emission of a high energy wavelength? A.alpha emission B.beta emission C.positron emission D.gamma ray
A boat costs $19,200 and decreases in value by 12% per year. How much will the boat be worth after 5 years?
Which of the following is true about responsibility in the U.S. Court system? State courts handle most criminal and civil trials, whereas federal courts address