Respuesta :

Answer:

1.06 g/cm³

Explanation:

Data given:

volume of liquid = 95.5 cm³

mass of the liquid = 101 g

density = ?

Solution:

To calculate density formula will be used

                   d = m/v

where

d = density

m = mass

v = volume

put values in above formula

                  d =  101 g / 95.5 cm³

                  d = 1.06 g/cm³

so. the density of liquid = 1.06 g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS