A commercial jet and a private airplane flu from Denver to Phoenix. It takes the commercial jet 1.1 hours for the flight, and it takes the private plane 1.8 hours. The speed of the commercial jet is 210 miles per hour faster than the speed of the private airplane

Respuesta :

Answer: the speed of the commercial jet is 540 mph

the speed of the private airplane is 330 mph

Step-by-step explanation:

Let x represent the speed of the commercial jet and

Let y represent the speed of the private airplane.

It takes the commercial jet 1.1 hours for the flight from Denver to Phoenix.

Distance = speed × time

Therefore, distance covered by the commercial jet from Denver to Phoenix would be

1.1 × x = 1.1x

it takes the private airplane 1.8 hours to cover the same distance. The speed of the commercial jet is 210 miles per hour faster than the speed of the private airplane. It means that

y = x - 210

Distance covered by the private airplane would be

1.8(x - 210) = 1.8x - 378

Since the distance is the same, then

1.8x - 378 = 1.1x

1.8x - 1.1x = 378

0.7x = 378

x = 378/0.7 = 540

y = x - 210 = 540 - 210

y = 330

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico