The discount amount of exercise machine is $ 102
The sales price of machine is $ 748
Solution:
Given that,
Original price of machine is $ 850
Discount rate = 12 %
To find: discount amount and sales price of machine
Given that discount rate is 12 % , which means 12 % of original price of machine
Discount amount = 12 % of original price of machine
Discount amount = 12 % of 850
[tex]Discount\ Amount = 12 \% \times 850\\\\Discount\ Amount = \frac{12}{100} \times 850\\\\Discount\ Amount = 0.12 \times 850 = 102[/tex]
Thus the discount amount is $ 102
Sales price = Original price - Discount amount
[tex]Sales\ Price = 850 - 102\\\\Sales\ Price = 748[/tex]
Thus the sales price of machine is $ 748