A salesperson at an electronic store is given a choice of two different compensation plans. Plan A pays him a weekly salary of $250 plus a commission of $25 for each stereo sold. Plan B offers no salary but pays $50 commission on each stereo sold. How many stereos must the salesperson sell to make the same amount of money with both plans?

Respuesta :

Answer:

10 stereos must the salesperson sell to make the same amount of money with both plans.

Step-by-step explanation:

Let the Number of stereo sold = x

According to Plan A

250 + 25X

According to Plan B

50X

According to given condition

250 + 25X = 50X

250 = 50X - 25X

250 = 25X

X = 250/25

X= 10

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico