Respuesta :

The radius of circle is 41.76 cm

Solution:

Given that, 70° arc of a circle has a length of 51 cm

To find: Radius of circle

The formula for arc length when angle given in degrees is:

[tex]Arc\ Length = 2 \pi r \times \frac{\theta}{360}[/tex]

Where,

"r" is the radius of circle and [tex]\theta[/tex] is the central angle in radians

From given,

Arc length = 51 cm

[tex]\theta[/tex] = 70 degrees

Substituting the values in formula,

[tex]51 = 2 \times 3.14 \times r \times \frac{70}{360}\\\\51 = 6.28 \times r \times 0.194\\\\51 = 1.2211r\\\\r = \frac{51}{1.2211}\\\\r = 41.76[/tex]

Thus the radius of circle is 41.76 cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico