Answer:
c. 13.1%
Explanation:
Return on assets is a financial measure that gives insight to the amount of income earned for $1 of the company's investments in asset. It is given as the ratio of net income to average total asset.
Given;
Beginning total asset = $4,520
Ending total asset =$4,180
Average total asset = ($4,520 +$4,180)/2
= $4,350
Net Income = $570
Return on asset = $570/$4350
= 13.1%
Option c. 13.1%