contestada

value mart is advertising a back to school sale on notebook a pack of 8 notebooks sells for 7.15 where as a 6 pack of the same brand of note books cost 5.25 wich is the better buy

Respuesta :

Answer:

6 notebooks  for  5.25 is a BETTER BUY.

Step-by-step explanation:

Here, according to the question:

A)  8 notebooks sells for 7.15

[tex]\textrm{Cost of 1 notebook} = \frac{\textrm{Cost of n notebooks}}{\textrm{n}}[/tex]

So, here cost of 1 notebook = [tex](\frac{7.15}{8} ) = 0.893[/tex]

⇒Here the cost of 1 notebook = $0.893

B)  6 notebooks sells for  5.25

[tex]\textrm{Cost of 1 notebook} = \frac{\textrm{Cost of n notebooks}}{\textrm{n}}[/tex]

So, here cost of 1 notebook = [tex](\frac{5.25}{6} ) = 0.875[/tex]

⇒Here the cost of 1 notebook = $0.875

Now, as we can see   $0.893 >  $0.875

⇒ the cost of 1 notebook is MORE if we buy 8 notebooks sells for 7.15.

Hence, 6 notebooks  for  5.25 is a BETTER BUY.

ACCESS MORE