Answer:
6 notebooks for 5.25 is a BETTER BUY.
Step-by-step explanation:
Here, according to the question:
A) 8 notebooks sells for 7.15
[tex]\textrm{Cost of 1 notebook} = \frac{\textrm{Cost of n notebooks}}{\textrm{n}}[/tex]
So, here cost of 1 notebook = [tex](\frac{7.15}{8} ) = 0.893[/tex]
⇒Here the cost of 1 notebook = $0.893
B) 6 notebooks sells for 5.25
[tex]\textrm{Cost of 1 notebook} = \frac{\textrm{Cost of n notebooks}}{\textrm{n}}[/tex]
So, here cost of 1 notebook = [tex](\frac{5.25}{6} ) = 0.875[/tex]
⇒Here the cost of 1 notebook = $0.875
Now, as we can see $0.893 > $0.875
⇒ the cost of 1 notebook is MORE if we buy 8 notebooks sells for 7.15.
Hence, 6 notebooks for 5.25 is a BETTER BUY.