Respuesta :

Answer:

19.264×[tex]10^{23}[/tex] atoms are present in 3.2 moles of carbon.

Explanation:

It is known that one mole of each element is composed of Avagadro's number of atoms. This is same for all the elements in the periodic table.

So, as 1 mole of any element = Avagadro's number of atoms = 6.02×[tex]10^{23}[/tex] atoms

It is as simple as understanding a dozen of anything is equal to 12 pieces of that object.

As here the moles of carbon is given as 3.20 moles, the number of atoms in this mole can be determined as below.

1 mole of carbon = 6.02 ×[tex]10^{23}[/tex] atoms

Then, 3.20 moles of carbon = 3.20 × 6.02 ×[tex]10^{23}[/tex] atoms

Thus, 19.264×[tex]10^{23}[/tex] atoms are present in 3.2 moles of carbon.

ACCESS MORE
EDU ACCESS