Consider two objects (Object 1 and Object 2) moving in the same direction on a frictionless surface. Object 1 moves with speed v1=v and has mass m1=2m. Object 2 moves with speed v2=2–√v and has mass m2=m.

Respuesta :

Answer:

First object has greater magnitude of momentum.

Explanation:

Given that,

Speed of first object = v

Mass of first object = 2m

Speed of second object = 2√v

Mass of second object = m

Suppose we find which object has the larger magnitude of its momentum

We need to calculate the momentum of first object

Using formula of momentum

[tex]P=mv[/tex]

Where, m = mass of first object

v = speed of first object

Put the value into the formula

[tex]P_{1}=2m\times v[/tex]

[tex]P_{1}=2mv[/tex]...(I)

We need to calculate the momentum of second object

Using formula of momentum

[tex]P=mv[/tex]

Where, m = mass of second object

v = speed of second object

Put the value into the formula

[tex]P_{2}=m\times 2\sqrt{v}[/tex]

[tex]P_{2}=m2\sqrt{v}[/tex]....(II)

On comparing equation (I) and (II)

Hence, First object has greater magnitude of momentum.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico