What quantity of 72% acetic acid solution must be mixed with a 16% acetic acid solution to produce 141.78 mL of 63% solution?

Respuesta :

Answer:

The quantity of 72% of acetic acid is 123.83 ml

Step-by-step explanation:

Given as :

The produce quantity after mixing = 141.78 ml of 63%

Let The quantity of 72% of acetic acid = x ml

72% of acetic acid mix with 16% acetic acid

Now, According to question

72% of acetic acid × quantity of 72% of acetic acid + 16% acetic acid = The produce quantity after mixing

Or, [tex]\frac{72}{100}[/tex] × x ml + [tex]\frac{16}{100}[/tex] = 141.78 ml × [tex]\frac{63}{100}[/tex]

Or, 72 x + 16 = 8932.14

Or, 72 x = 8932.14 - 16

Or, 72 x = 8916.14

∴  x = [tex]\frac{8916.14}{72}[/tex]

i.e x = 123.83 ml

So, The quantity of 72% of acetic acid = x = 123.83 ml

Hence, The quantity of 72% of acetic acid is 123.83 ml  Answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico