tanaiyacrayton tanaiyacrayton
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pint bottle of dish soap costs $9.44. What is the price per cup?

Respuesta :

chloephillips125
chloephillips125 chloephillips125
  • 21-01-2020
$2.36 per cup. there are two cups in a pint, so if there are 2 pints then there are 4 cups. 9.44/ 4 is 2.36
Answer Link

Otras preguntas

What is the mean of the numbers 5,5,7,5,9,11,18?
A client with cancer is taking an antimetabolite. the client complains of nausea. the nurse may suggest to: a. take the drug with milk. b. drink cola or ginge
Explain how to do this
Urgent help me with my math!!!!!!!! answer 1-4 correctly for brainliest answer!!!!!!!!! 70POINTS!!!!! URGENT HELP!!!!
A refrigerator measures 6 feet tall 4 feet wide and 3 feet deep what is the volume of the refrigerator
Court made that ended the legal challenges to the presidential election of 2000? A. that Gore should concede the election B. that the time period for appeals
Match the function with the organization. 1. Tennessee Valley Authority 2. Social Security Act 3. Civilian Conservation Corps 4. National Industrial Recovery Ac
Describe the location and importance of cilia and mucus
What is the error? Thanks for the beautiful scarf! I got lots of complements on it today!
What is the answer to this problem :(
ACCESS MORE