Respuesta :

Answer:

A. slope =  1

B. cost: $1 / pound, Her answer is "NOT" correct.

Step-by-step explanation:

A. slope = (1 - 0) / (1 - 0) = 1

B. Weight/ Cost: 1/1, 2/2 , 3/3 ....

cost: $1 / pound

Answer:

Part A Slope: 5/2

Part B: No

Step-by-step explanation:

No because the slope is 5/2 not 2/5 so the unit pricw would be around $2.50

ACCESS MORE