Respuesta :
Answer:
2.6 m/s
Explanation:
mass of Jerome (Mj) = 102 kg
mass of Micheal (Mm) = 98 kg
mass of each cart (Mc) = 14 kg
recoil speed of Jerone and Micheal after push (Vi) = ?
mass of Suzie (Ms) = 44 kg
Suzie's speed after push (Vs) = 9.6 m/s
From the conservation of momentum, initial momentum = final momentum
Since they all are initially at rest the initial momentum is 0 and hence the final momentum is also 0.
Therefore for the final momentum we have
(Mj + Mm + Mc) Vi - (Ms + Mc) Vs = 0 ( the negative sign is because they move in opposite directions)
((102 + 98 + 14) x Vi ) - ((44 + 14) x 9.6) = 0
(214 x Vi) - (58 x 9.6) = 0
214 Vi = 556.8
Vi = 556.8 / 214 = 2.6 m/s
The expected recoil speed of Jerome and Michael's cart is 2.6 m/s.
From the law of Conservation of momentum:
Initial momentum = Final momentum
At rest, initial momentum = final momentum = 0.
Final momentum = (Mj + Mm + Mc) Vi - (Ms + Mc) Vs = 0 (Opposite directions hence the negative sign)
where mass of Jerome (Mj) = 102 kg , mass of Michael (Mm) = 98 kg , mass
of each cart (Mc) = 14 kg . recoil speed of Jerome and Michael after push
(Vi) = ? , mass of Suzie (Ms) = 44 kg , Suzie's speed after push (Vs) = 9.6 m/s
((102 + 98 + 14) x Vi ) - ((44 + 14) x 9.6) = 0
(214 x Vi) - (58 x 9.6) = 0
214 Vi = 556.8
Vi = 556.8 / 214 = 2.6 m/s
Read more about Momentum here https://brainly.com/question/25121535