Answer:
0.80865 Hz
1.23662 seconds
Explanation:
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
l = Length of arm = 0.57 m
Length of simple pendulum is given by
[tex]L=\dfrac{2}{3}l\\\Rightarrow L=\dfrac{2}{3}\times 0.57\\\Rightarrow L=0.38\ m[/tex]
The frequency is given by
[tex]f=\dfrac{1}{2\pi}\sqrt{\dfrac{g}{L}}\\\Rightarrow f=\dfrac{1}{2\pi}\sqrt{\dfrac{9.81}{0.38}}\\\Rightarrow f=0.80865\ Hz[/tex]
The frequency is 0.80865 Hz
The time period is given by
[tex]T=\dfrac{1}{f}\\\Rightarrow T=\dfrac{1}{0.80865}\\\Rightarrow T=1.23662\ s[/tex]
The time period is 1.23662 seconds