1)Which equation models this problem?



Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel?
The choices are in the attached images.


2) Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64. How much does each person owe?



A.$9.33


B.$11.66


C.$15.55


D.$12

1Which equation models this problem Susan paid 4880 for eight dish towels What is the unit price p per towel The choices are in the attached images 2 Four frien class=
1Which equation models this problem Susan paid 4880 for eight dish towels What is the unit price p per towel The choices are in the attached images 2 Four frien class=
1Which equation models this problem Susan paid 4880 for eight dish towels What is the unit price p per towel The choices are in the attached images 2 Four frien class=
1Which equation models this problem Susan paid 4880 for eight dish towels What is the unit price p per towel The choices are in the attached images 2 Four frien class=

Respuesta :

(1)Think its D because you would divide to find out how much each towel is.
(2)
each one has to pay $11.66 If you divide 46.64 by 4 you will get 11.66

Hopefully this helped you!
hi.
the answer to #1 is d, because 48.80 divided by 8 = 6.1, so the price per unit towel is 6.1
the answer to #2 is
ACCESS MORE