The speed of a transverse wave in a string is 15.0 m/s if a source provides a disturbance that has a frequency of 6.00Hz what is its wavelength?

Respuesta :

Answer:2.5m

Explanation:

Wavelength=velocity÷frequency

Wavelength=15÷6

Wavelength=2.5m

The wavelength will be "2.5 m".

Frequency and Wavelength

The wavelength, as well as frequency, have an inverse relationship. This indicates that whenever a short wavelength exists, a high frequency exists, and when a big wavelength exists, a lower frequency exists.

According to the question,

Speed of transverse, s = 15.0 m/s

Frequency, f = 6.00 Hz

We know the formula,

Wavelength, λ = [tex]\frac{Velocity}{Frequency}[/tex]

By substituting the values, we ger

                            = [tex]\frac{15}{6}[/tex]

                            = 2.5 m

Thus the above answer is correct.

Find out more information about frequency here:

https://brainly.com/question/301048

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico