Answer:
Absolute decrease = 33 million
Relative decrease = 22.45%
Step-by-step explanation:
The number of CD's sold the previous year (2009) was 147 million, and in 2010 it was 114 million. The absolute decrease is 147 million -114 million = 33 million.
The relative decrease is just the percent decrease and it is:
33 million/147 million =22.45% decrease.